blog

"Nie ma łatwej drogi do miejsc, gdzie warto iść"

AA

Webspeed - jak czytać wyniki?

2010-10-04 09:04:55 | My | autor: intensys.pl | 3 komentarze

Tworząc narzędzie webspeed.intensys.pl postawiliśmy sobie za cel, aby nie dokonywać automatycznie całościowej oceny sprawdzanych stron, pozostawiając interpretację Użytkownikowi. Jako wsparcie poszczególne parametry opatrzyliśmy krótkimi opisami. Poniższa lista ma posłużyć za ich uzupełnienie.

Wartości chwilowe

Wśród wyników testu znajdują się wartości chwilowe, czyli takie, które są aktualne w czasie pomiaru, ale mogą ulegać szybkim zmianom. Do takich parametrów należą: czas wczytywania strony, rzeczywista prędkość pobierania, czas transmisji HTTP oraz średni czas latencji (o tym jeszcze za chwilę).

Zmiana wartości powyższych parametrów jest zależna m.in od obciążenia łącza i serwera w chwili testu.

Niemniej czas latencji (ping), obliczany jako średnia z trzech kolejnych prób, może wskazywać duże wartości (przyjmijmy > 100ms) również przy zachowaniu pozytywnych pozostałych wyników. Jest to możliwe np. gdy serwer jest ulokowany w USA (kwestia odległości).

W przypadku braku wyniku dla ping-a nie ma powodu do zmartwień. Możliwe, że administrator celowo zablokował możliwość "pingowania" swojego serwera.

Rozmiar strony

Wszystkie wartości związane z rozmiarem testowanej strony przedstawiane są z uwzględnieniem kompresji (o ile jest włączona). Przyjęliśmy, że większość stron powinna zmieścić się w granicy ok. 500 KB łącznego rozmiaru. Jednakże mogą pojawić się odstępstwa od tej reguły, np. strony zawierające dużą ilość materiałów multimedialnych, prezentacje wykonane we Flashu, obszerne galerie zdjęć. Inną kategorią stron, których duży rozmiar (nawet w okolicach 800 KB do trochę ponad 1 MB) nie powinien dziwić są portale.

Zgodność ze standardami W3C

Nie oszukujmy się - perfekcyjna zgodność ze standardami W3C nie jest konieczna (napisaliśmy o tym trochę tutaj). Niewielkie błędy mogą wynikać czasem np. z zastosowania na stronie Facebook API lub z całkowicie nieznaczących niedociągnięć.

Problem pojawia się, kiedy błędów jest dużo. Google, jak wiemy, "czyta" bezpośrednio kod strony. Duża ilość błędów składniowych może ten proces skutecznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić obniżając wiarygodność strony w rankingach wyszukiwarek. Nie wspominając, że często taki wysyp błędów przekłada się również na niepoprawne wyświetlanie strony na komputerach użytkowników.

3 komentarze
Marek - 18 Wrzesień 2015, godzina 16:12

Świetne, przejrzyste narzędzie. Polecam i dziękuję

Andrzej - 10 Marzec 2013, godzina 15:09

Coś Pięknego :) Daje Duże Wsparcie, Bardzo Dziękuję :)

Daniel - 20 Lipiec 2012, godzina 17:25

Świetne narzędzie. Wielkie dzięki.

blog intensys

Złe doświadczenia

W styczniu ubiegłego roku poruszaliśmy kwestię nieuczciwych praktyk niektórych firm tworzących strony internetowe....

czytaj

klienci

To, co robimy - robimy z pasją. Cenimy współpracę i dobre, partnerskie relacje. Umiemy słuchać i dzielić się naszą wiedzą. Dzięki temu zaufało nam już wielu. Zobacz, co o nas napisali.

referencje

newsletter

Zapisz się do naszego biuletynu, aby otrzymywać dwa razy w miesiącu przydatne informacje nt. skutecznej promocji Twojej firmy w Internecie.

Site map