blog

"Nie ma łatwej drogi do miejsc, gdzie warto iść"

AA

5 najbardziej irytujących błędów na stronach

2010-10-15 19:58:17 | | autor: intensys.pl | dodaj komentarz

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, na co warto zwracać uwagę, by strona firmowa była skuteczniejsza. Tym razem skupimy się na czynnikach zdeterminowanych przez sposób wykonania strony, na który wpływ ma jej wykonawca. Stąd warto wiedzieć, na co dobrze jest zwrócić uwagę - nie wymaga to posiadania wiedzy technicznej. Zapraszam do lektury :)

1. Problemy z wyświetlaniem strony w różnych przeglądarkach

Strona internetowa powinna być przygotowana tak, aby była poprawnie wyświetlana we wszystkich popularnych przeglądarkach internetowych (Firefox, Opera, Internet Explorer, Chrome). Oczywiście z czasem pojawiają się nowe wersje przeglądarek i kod może wtedy wymagać aktualizacji, ale w momencie oddania strony do użytku powinna wyglądać w każdej przeglądarce tak samo.

Co to dla Ciebie oznacza?

Jeżeli Twoja strona w którejś z popularnych przeglądarek wygląda gorzej lub "rozsypuje się" - tracisz potencjalnych klientów, którzy z tych programów korzystają.

Według ranking.pl, możesz stracić odpowiednio:

  • Firefox 3 - 48%
  • Internet Explorer 8 - 15%
  • Internet Explorer 7 - 11%
  • Opera 10 - 9%
  • Chrome 6 - 8%
  • Internet Explorer 6 - 4%

Jak to sprawdzić?

Możesz skorzystać z narzędzia Browser Shots.

  1. Wpisz w okienko adres strony internetowej
  2. W grupie linków znajdujących się pod białym polem kliknij "żadne" (spowoduje to odznaczenie zbędnych pól)
  3. Zaznacz przeglądarki wymienione w tej notce (im mniej zaznaczamy, tym krócej trwa test)
  4. Test może trwać kilka minut. Klikaj na obrazki, aby sprawdzić, jak Twoja strona wygląda w różnych przeglądarkach.

2. Niedostosowanie do różnych rozdzielczości monitora

Czasami twórca strony zakłada, że wszyscy mają taki sam monitor jak on ;)

Tymczasem rozbieżności są znaczące - na komputerach domowych popularne są duże, panoramiczne monitory, a na laptopach i netbookach królują małe rozdzielczości ekranu (1024x768 i nieznacznie większe).

Co to dla Ciebie oznacza?

Twoja strona może źle wyglądać u odwiedzających. W przypadku dużych monitorów (i coraz popularniejszych rozdzielczości panoramicznych, np. 1920x1080), na przykład tak:albo - w przypadku małych (np. 1024x768 - nadal najczęściej spotykanej rozdzielczości wg ranking.pl):Jak to sprawdzić?

Kliknięcie tutaj spowoduje zmienienie rozmiaru okna Twojej przeglądarki na 1024x768.

Następnie wejdź na swoją stronę. Czy wszystko wygląda dobrze? Zwróć też uwagę na to, czy widoczne są najważniejsze elementy strony - często w małej rozdzielczości widoczna jest np. tylko animacja zajmująca całe dostępne miejsce.

Aby sprawdzić, jak strona wygląda na dużych monitorach, najlepiej zapytaj o to znajomego, który taki monitor posiada ;)

3. Zbyt duży rozmiar pojedynczej strony

Jeżeli strona nie jest zoptymalizowana tak, by jej rozmiar był jak najmniejszy, może ładować się niemiłosiernie długo, wymagając wiele cierpliwości od odwiedzających.

Jak to sprawdzić?

Użyj naszego autorskiego narzędzia Webspeed. Po prostu wpisz adres swojej strony i poczekaj chwilę. Interesujący Cię parametr to "łączny rozmiar" w "informacjach o stronie". Nie zamykaj strony z wynikiem testu - przyda się w następnym punkcie! (zobacz też: Webspeed - jak czytać wyniki?)

4. Bałagan w kodzie

Ciężko jest ocenić jakość kodu strony osobie niezaznajomionej z tym tematem. Częstą przypadłością jest znacznie większa ilość kodu niż jest to potrzebne, dodatkowo niezgodnego z jakimikolwiek standardami.

Jak to sprawdzić?

Również w tej kwestii można skorzystać z Webspeeda :). Tym razem kluczowymi wartościami będą: "Stosunek treści do kodu" oraz cała rubryka "Zgodność z W3C".

5. Niedopracowane szczegóły

Na pewno niejednokrotnie widziałeś ładną stronę internetową, na której był "jeden mały zgrzyt" - niedopasowany do wyglądu strony formularz kontaktowy czy tabele.

Każdy element na stronie da się ładnie, estetycznie dopasować do reszty. Jeżeli zleciłeś np. wykonanie wspomnianego formularza, to jego odpowiedni wygląd powinien być "w pakiecie".

Sprawdza się tu powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach. Zwróć uwagę na to, czy na Twojej stronie wszystkie rzeczy takie jak: nagłówki, formularze, tabele, odnośniki, menu, listy - ogólnie wszystkie komponenty na stronie - pasują do designu strony, czy razem tworzą harmonijną całość.

Detale strony tak naprawdę stanowią pole do popisu - to właśnie dzięki skupianiu uwagi na nich powstają najpiękniejsze strony w sieci.

Tagi:
brak komentarzy

blog intensys

Złe doświadczenia

W styczniu ubiegłego roku poruszaliśmy kwestię nieuczciwych praktyk niektórych firm tworzących strony internetowe....

czytaj

klienci

To, co robimy - robimy z pasją. Cenimy współpracę i dobre, partnerskie relacje. Umiemy słuchać i dzielić się naszą wiedzą. Dzięki temu zaufało nam już wielu. Zobacz, co o nas napisali.

referencje

newsletter

Zapisz się do naszego biuletynu, aby otrzymywać dwa razy w miesiącu przydatne informacje nt. skutecznej promocji Twojej firmy w Internecie.

Site map