blog

"Nie ma łatwej drogi do miejsc, gdzie warto iść"

AA

CMS: darmowy czy komercyjny?

2011-01-28 08:11:38 | Porady | autor: Adrian | dodaj komentarz

Gdy pojawia się temat darmowych i komercyjnych aplikacji CMS można odnieść wrażenie, że między zagorzałymi zwolennikami obu opcji trwa coś na kształt świętej wojny. Z resztą - nie bez przyczyny :)

Nie od dziś wiadomo, że Klient to takie stworzenie, które jeśli to możliwe, chce wydać jak najmniej. W tym momencie słowo "darmowy" postawione obok słowa CMS spisuje się bardzo dobrze.

W rzeczywistości jednak cudzysłów przy "darmowy" również z celem się nie mija i doskonale opisuje pewną zależność.

Istotnie "darmowe" Systemy Zarządzania Treścią posiadają spore grono osób dbających o ich rozwój, oferują setki dodatkowych modułów,  rozszerzeń i szablonów. Dają swobodę wyboru i wolność od rozwiązań komercyjnych.

Decydując się na "darmowy" CMS nie płacimy za licencję. To prawda. Jednak wdrożenie jako usługa kosztuje już odpowiednio. Natomiast w przypadku, gdy żaden z istniejących modułów nie odpowiada naszym oczekiwaniom lub nie powstał jeszcze taki, który byłby odpowiedni dla danego projektu - wówczas trzeba przygotować go indywidualnie, co trwa i kosztuje. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. CMSy komercyjne najczęściej poza kosztami licencji nie są obciążone dodatkową ceną wdrożenia.

"Darmowe" rozwiązania są więc dobre, o ile nie oczekujemy czegoś bardzo szczególnego lub wysoce zindywidualizowanego. W przeciwnym wypadku nie oferują niczego, co stawiałoby je ponad oprogramowaniem komercyjnym.

Dlaczego? Nie mogę mówić za wszystkich, ale przynajmniej my przygotowując stronę opartą na naszej aplikacji do zarządzania treścią, dopasowujemy jej funkcjonalność do specyfiki i wymagań projektu modyfikując istniejące moduły, a w razie konieczności tworząc nowe dla tej jednej, konkretnej strony.

Takie podejście oszczędza Klientom konsternacji przy obsłudze CMSa, a nam daje spokój ducha i poczucie dobrze wykonanej pracy.

Pamiętam jak dzisiaj przypadek, kiedy znajomy zapytał mnie o pomoc w obsłudze darmowego CMSa. Wcześniej poprosił o wsparcie firmę, która stronę dlań przygotowała. W odpowiedzi otrzymał sugestię, aby kupił sobie książkę traktującą o obsłudze tego oprogramowania. Cóż, można i tak.

Myślę, że niektóre z cech określanych przez chwalców "darmowych" CMSów jako zalety, mogą równie dobrze być wadami. Przykładowo wspomniane rzesze programistów pracujących nad rozwojem "darmowych" aplikacji. "Gdzie kucharek sześć...". Cały komentarz. :)

Często jako zaleta "darmowego" oprogramowania wymieniana jest niezależność, wolność od jednej firmy. W praktyce nie jest tak różowo. Owszem, jeżeli współpraca z jednym wykonawcą nam się nie powiedzie, możemy znaleźć innego, który tu i ówdzie coś poprawi i poprosi o zapłatę. Teoretycznie. Doświadczenie pokazuje, że najczęściej nowy wykonawca będzie chciał zrobić wszystko od początku, po swojemu (i ciężko się dziwić). Poza tym - jeżeli już na początku planujesz zmianę usługodawcy - po co w ogóle zaczynać współpracę?

Żeby nie było, że jestem aż tak stronniczy - większość bardzo tanich (vel oferty typu "strona z cms za 300 zł"), komercyjnych CMSów nie jest w ogóle godna uwagi. Ba, wielokrotnie są zdecydowanie gorsze niż ich "darmowe" odpowiedniki! Ostatecznie nie mam nic przeciw "darmowym" rozwiązaniom, o ile stosować je właściwie.

W końcu, gdyby nie "darmowe" CMSy nie byłoby w sieci wielu wartościowych stron. Za to należą się im oklaski.

Nie oszukujmy się jednak, złotym jajem nie są i nie do wszystkiego się nadają.

Przede wszystkim - większość wcale nie jest zbyt wygodna w obsłudze dla zwykłych użytkowników. Radzą sobie z ich obsługą graficy, informatycy, ale już panie z działu marketingu mogą mieć problem.

Mój wniosek - jeżeli chcesz po prostu mieć nieskompliowaną stronę z możliwością modyfikacji, "darmowy" CMS rzeczywiście może okazać się tańszą (i jeśli dobrze trafisz - lepszą) opcją. Natomiast jeśli zależy Ci na bezkomromisowej wygodzie, indywidualnym dopasowaniu (i modułach "na zamówienie"), porządnym wsparciu i gwarancji - poszukaj dobrze przygotowanego oprogramowania komercyjnego.

Jak wybrać komercyjny CMS?

Sprawa jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Sprawdź. Zapytaj o wersję demonstracyjną lub testową, obejrzyj strony korzystające z aplikacji, których zakup rozważasz. Porównaj ich wygodę obsługi, wsparcie techniczne, gwarancje, ceny...

Nie byłbym sobą, gdybym w tym momencie nie zareklamował naszej aplikacji. :) Wszakże głównym jej celem jest oszczędzanie nerwów i czasu obsługujących ją użytkowników.

Więcej możesz dowiedzieć się tutaj: System Zarządzania treścią kCMS oraz tutaj: tag kCMS.

brak komentarzy

blog intensys

Złe doświadczenia

W styczniu ubiegłego roku poruszaliśmy kwestię nieuczciwych praktyk niektórych firm tworzących strony internetowe....

czytaj

klienci

To, co robimy - robimy z pasją. Cenimy współpracę i dobre, partnerskie relacje. Umiemy słuchać i dzielić się naszą wiedzą. Dzięki temu zaufało nam już wielu. Zobacz, co o nas napisali.

referencje

newsletter

Zapisz się do naszego biuletynu, aby otrzymywać dwa razy w miesiącu przydatne informacje nt. skutecznej promocji Twojej firmy w Internecie.

Site map