blog

"Nie ma łatwej drogi do miejsc, gdzie warto iść"

AA

Typografia - czy jest ważna i dlaczego nie?

2011-02-07 11:41:25 | Po godzinach | autor: Adrian | dodaj komentarz

Na potrzeby poniższego tekstu uprośćmy pojęcie "typografii" do właściwego (czytelnego i estetycznego) doboru czcionek, ich wielkości oraz koloru.

Swego czasu z niesłabnącym zainteresowaniem trawiłem wszelkie opracowania na temat typografii w Internecie, podziwiałem strony przygotowane przez mistrzów-grafików i zachwycałem się pięknem tekstu pisanego, aż rozbolała mnie głowa.

Moje wewnętrzne "poczucie estetyki" zostało zachwiane przez fakt, że mimo istnienia tylu świetnych czcionek, dostępnych niemal "od ręki" są jeszcze na świecie ludzie, którzy wybiorą akurat Comic Sans.

Przykład użycia fontu Comic Sans, straszny prawda?

Historia tego fontu sięga wczesnych lat '90. Vincent Connare pracował w Microsofcie, jako taki "współczesny Gutenberg", a jego zadaniem było stworzenie czcionki, która byłaby bardziej FAJNA (i w ogóle bardziej COOL) niż inne. Drugim powodem był fakt, że krój czcionki z drukowanych komiksów nie wyglądał zbyt dobrze na monitorze. :)

Przypuszczam, że Vincent nie spodziewał się wówczas, jaką popularność zdobędzie jego dzieło oraz jakie wywoła to konsekwencje.

Ludzie używają Comic Sans pisząc nawet bardzo poważne teksty. Dochodzę do wniosku, że jeżeli tekst daje się przeczytać, większość nie zwróci szczególnej uwagi na krój, jakim jest napisany.

Spróbujmy też zapytać pierwszą napotkaną na ulicy osobę np. "czym jest kerning". O ile cudem nie trafisz na grafika, raczej nie spodziewałbym się nic poza zdziwieniem.

Więc typografia jest mało istotna. W każdym razie dla nie-grafików i... nieświadomie.

W rzeczywistości jednak design liczy się dla przeciętnego użytkownika bardziej niż ten może zdawać sobie z tego sprawę.

Zasadniczo to właśnie oprawa graficzna strony www czy opakowanie produktu przy pierwszym kontakcie budzi nasze zainteresowanie i określa emocje.

Co ciekawe, ten budzący zainteresowanie design i dobrze dobrane, ładne, czytelne czcionki, pomimo istotnych walorów estetyczno-artystycznych, pozostają niezauważone. Nie zwracamy na nie szczególnej uwagi, ale mają one wpływ na nasze decyzje i sposób postrzegania.

Bez większych problemów zauważymy natomiast, gdy coś jest szczególnie nieczytelne czy nawet brzydkie. Taka kiepska szata graficzna jest baaaardzo łatwo zauważalna.

Myślę, że z powodzeniem wykazałem istotę typografii oraz jej znaczenia dla użytkowników. Mam nadzieję, że będę miał swój mały wkład w popularyzacji zdrowych nawyków przy wyborze czcionek. :)

brak komentarzy

blog intensys

Złe doświadczenia

W styczniu ubiegłego roku poruszaliśmy kwestię nieuczciwych praktyk niektórych firm tworzących strony internetowe....

czytaj

klienci

To, co robimy - robimy z pasją. Cenimy współpracę i dobre, partnerskie relacje. Umiemy słuchać i dzielić się naszą wiedzą. Dzięki temu zaufało nam już wielu. Zobacz, co o nas napisali.

referencje

newsletter

Zapisz się do naszego biuletynu, aby otrzymywać dwa razy w miesiącu przydatne informacje nt. skutecznej promocji Twojej firmy w Internecie.

Site map