blog

"Nie ma łatwej drogi do miejsc, gdzie warto iść"

AA

O walidatorach i poprawności ciąg dalszy

2011-04-20 10:39:08 | Po godzinach | autor: intensys.pl | dodaj komentarz

Kilkukrotnie wspominałem o poprawności kodu HTML w kontekście jakości stron internetowych oraz ewentualnych problemów, jakie mogą powstać w przypadku poważnych błędów.

Celem krótkiego przypomnienia: bezwzględna zgodność (walidacja) kodu HTML nie jest wyznacznikiem jakościowym. Czasami pewne "błędy" powstają w wyniku drobnych nieścisłości, które nie przeszkadzają absolutnie w poprawnym wyświetlaniu strony w przeglądarkach oraz w indeksowaniu przez roboty wyszukiwarek.

Dzisiaj chciałbym skupić uwagę na poprawności CSS. Arkusze styli są bowiem znacznie bardziej "narażone" na nieprawidłowości niż inne elementy.

W większości zgłaszane przez walidator CSS błędy dotyczą różnego rodzaju teoretycznie niepotrzebnych powtórzeń oraz... nieobecnych w standardzie CSS właściwości charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów przeglądarek.

Próbując "poprawić" takie błędy możemy doznać niemiłego zaskoczenia. Usunięcie wszystkich defektów może kosztować nas niepoprawne wyświetlanie strony w niektórych lub nawet wszystkich przeglądarkach oraz pozbawić możliwości korzystania ze wspomnianych specyficznych funkcji.

Co więc daje walidacja CSS? Nie jest wcale gwarancją poprawnej interpretacji i wyświetlania strony na komputerach użytkowników. Stanowi tylko o zgodności naszego arkusza ze sztywnym standardem, który przez żadną z przeglądarek (szczególnie tych odrobinę starszych niż najnowsze wersje) nie jest obsługiwany idealnie, albo chociaż identycznie, jak w pozostałych.

Nie pisząc arkusza CSS "pod walidator" jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu kilobajtów całkowitego rozmiaru strony (który dla przeciętnych serwisów nie powinien przekraczać 300-400 kB).

Więc zamiast tworzyć nieeleganckie obejścia (w postaci niepotrzebnego kodu HTML i zbędnych plików graficznych), żeby tylko zachować zgodność ze standardem, możemy skorzystać z możliwości oferowanych przez przeglądarki, a niekoniecznie opisanych w ramach "standardu".

Podsumowując: to, czy CSS jest w pełni poprawny wg walidatora nie liczy się, dopuki działa, jak trzeba, a nasza strona wyświetlana jest właściwie.

brak komentarzy

blog intensys

Złe doświadczenia

W styczniu ubiegłego roku poruszaliśmy kwestię nieuczciwych praktyk niektórych firm tworzących strony internetowe....

czytaj

klienci

To, co robimy - robimy z pasją. Cenimy współpracę i dobre, partnerskie relacje. Umiemy słuchać i dzielić się naszą wiedzą. Dzięki temu zaufało nam już wielu. Zobacz, co o nas napisali.

referencje

newsletter

Zapisz się do naszego biuletynu, aby otrzymywać dwa razy w miesiącu przydatne informacje nt. skutecznej promocji Twojej firmy w Internecie.

Site map