blog

"Nie ma łatwej drogi do miejsc, gdzie warto iść"

AA

Strony internetowe za 300 zł

2011-05-31 10:06:57 | Po godzinach | autor: Adrian | 1 komentarz

Znalezienie oferty na przygotowanie strony internetowej za niemal dowolne pieniądze nie stanowi najmniejszego problemu. Ot, wystarczy zapytać wujka Google o "tanie strony internetowe" lub pokrewne pojęcia, aby otrzymać setki propozycji prześcigających się w ilości "gratisów".

Prawdę mówiąc, po części rozumiem osoby, które zdecydowały się na świadczenie usług w takich cenach. Jakieś 10 lat temu (właśnie uświadamiam sobie, jak ten czas leci) przygotowałem swoją pierwszą stronę www "za pieniądze" i... była to kwota, którą teraz wstyd wspomnieć. :)

Od tamtej chwili świat się zmienił. Wtedy wystarczyło "być" w Internecie. Nie ważne jak, bo i tak rzadkością były firmy (szczególnie te mniejsze, lokalne), które mogłyby poszczycić się własną stroną. Natomiast pojęcia takie jak pozycjonowanie, usability, copywriting powodowały reakcje zbliżone do "mhm, a jak to smakuje z keczupem?".

Teraz nie wystarczy być czy mieć. Teraz, aby w ogóle zaistnieć w Internecie potrzeba funkcjonalności, estetyki, TREŚCI, przemyślanej strategii (niekoniecznie wyszukanej czy skomplikowanej), odpowiednio dobranych narzędzi.

Oczywiście dopóki istnieje zapotrzebowanie na "tanie usługi", dotąd będą pojawiać się amatorzy gotowi zapewnić podaż. Niemniej jestem zdania, że naszym zadaniem jest między innymi edukowanie ludzi biznesu (szczególnie tego małego i średniego) w kwestiach związanych ze skuteczną promocją w sieci.

Strona WWW - produkt jak każdy inny?

Przygotowanie strony internetowej (bez względu na wielkość i skomplikowanie) to pewien proces. Im lepiej i pełniej będziemy współpracować (wraz z Klientem; szczególnie na początku) na poszczególnych jego etapach - tym lepszy będzie ostateczny efekt.

Tak, jak budowa domu, czy przygotowanie mebli "na wymiar" - ten proces również wymaga czasu. Natomiast czas jest najczęściej podstawą do określenia wynagrodzenia. Czas poświęcony nie tylko na przygotowanie grafiki i luźno pojęte "programowanie", ale też zapoznanie się z branżą Klienta, przeanalizowanie dostarczonych materiałów (lub samodzielne ich przygotowanie, gdy trzeba), zaplanowanie nawigacji, struktury i wybór właściwych rozwiązań.

Czas jest też tym, co odróżnia dobrych wykonawców, od tych "gorszych". Na ogół ci pierwsi (mimo wcale nie najniższych cen) mają pełne ręce roboty, drudzy natomiast czasu mają pod dostatkiem, więc mogą go poświęcić za grosze - wiem, może troszkę za mocno to uprościłem. :)

W przeciwieństwie jednak do budowy domu czy wspomnianych mebli, strona www nie jest (a przynajmniej nie powinna) być oparta w całości na sugestiach zamawiającego. W tym momencie bardziej pasowałoby porównanie do usług np. mechanika czy... dentysty. Zlecasz wykonanie pewnej usługi - nie jest do końca istotne "jak to się dzieje", ale ostatecznie ma działać DOBRZE. Rzecz jasna możesz zażądać wykonania tego "tak i tak", jednak wówczas za konsekwencje możesz podziękować... sobie. :)

Wniosek: strona www to produkt i usługa w jednym. Płacisz za czas, umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które przełożą się na Twój późniejszy zysk. Jeśli dodasz do tego odrobinę zaufania - będzie idealnie!

Tanio, taniej... dno

Nie daj się zwieść, gdy słyszysz, że "to wystarczy tylko zainstalować to, dodać tamto, tu wpisać coś innego i hop - już jest, gotowe!". Owszem, tak można z odrobiną wprawy, uruchomić "prostą stronkę z gotowym CMSem". Nie licz jednak na jakiegokolwiek pozytywne efekty istnienia takiego (po)tworu.

Za niską ceną na ogół idzie niemiłosiernie niska jakość. Napisałem "na ogół", ponieważ zdarzają się przypadki, gdy za kiepskie usługi przychodzi zapłacić słono (pisaliśmy o tym wcześniej tutaj). Było też o jakości stron www (tutaj i tutaj również), kryteriach wyboru wykonawcy oraz wycenie stron internetowych.

Natomiast "w następnym odcinku" postaramy się w miarę obrazowo przedstawić jak wygląda nasza praca. Zapraszam niedługo!

1 komentarz
Maniek - 13 Czerwiec 2011, godzina 00:40

300zł ale rozumiem że za samą grafikę?

blog intensys

Złe doświadczenia

W styczniu ubiegłego roku poruszaliśmy kwestię nieuczciwych praktyk niektórych firm tworzących strony internetowe....

czytaj

klienci

To, co robimy - robimy z pasją. Cenimy współpracę i dobre, partnerskie relacje. Umiemy słuchać i dzielić się naszą wiedzą. Dzięki temu zaufało nam już wielu. Zobacz, co o nas napisali.

referencje

newsletter

Zapisz się do naszego biuletynu, aby otrzymywać dwa razy w miesiącu przydatne informacje nt. skutecznej promocji Twojej firmy w Internecie.

Site map