blog

"Nie ma łatwej drogi do miejsc, gdzie warto iść"

AA

Responsive Web Design - co to takiego?

2011-08-12 14:30:08 | | autor: intensys.pl | dodaj komentarz

Ostatnio w branżowych publikacjach modna stała się fraza "responsive web design". Nie wiem do końca, jak to przetłumaczyć. "Wrażliwe projektowanie stron"? Trochę głupio brzmi. W dużym skrócie, chodzi o stworzenie strony w taki sposób, by przeglądanie jej było wygodne zarówno na dużym monitorze, jak i na smartfonie czy tablecie. Bez konieczności uruchamiania specjalnej wersji strony na telefon.

Idea sama w sobie nie jest czymś nowym. Kilka lat temu istniał po prostu podział na "duży ekran" i "urządzenia mobilne". Teraz zwraca się uwagę na to, by uwzględnić KAŻDĄ rozdzielczość ekranu, pionową i poziomą, małą i dużą, nawet jeśli to będzie po prostu zmiana rozmiaru okna przeglądarki.

Mówiąc ściślej, strona stworzona zgodnie z ową ideą jest elastyczna, skalowalna. Na każdym ekranie może wyglądać trochę inaczej - na dużym będzie wykorzystywać możliwości ekranu, na średnim - delikatnie zmniejszy kolumny, na mniejszym - utworzy jedną kolumnę. Nawigację zamieni w łatwe do trafienia palcem, duże linki. Obrazki przeskaluje do najbardziej optymalnej szerokości. Zmieni wielkości czcionek. Czary po prostu.

Dlaczego to jest nieżyciowe?

Idea jest piękna, ale...

  1. Nie każdy layout da się zaimplementować w taki sposób.
  2. Grafik projektujący stronę musi być na bieżąco z najnowszymi technikami tworzenia kodu. Dla nas to nie problem, jednak dla większości grafików stanowi to pewne utrudnienie.
  3. Wdrożenie elastycznej strony www wymaga dużo więcej pracy, jest więc oczywiście bardziej kosztowne.

Przeważnie problem mobilnych urządzeń nie ma większego znaczenia. Przeglądarki internetowe zainstalowane w telefonach świetnie radzą sobie z tradycyjnie przygotowanymi stronami www. Po prostu wyświetlają stronę pomniejszoną do rozmiaru ekranu, następnie można powiększyć wybrany fragment i wygodnie czytać. W przypadku większości serwisów ten mechanizm w zupełności wystarcza.

Oczywiście nie należy ignorować obecności smartfonów. Jeżeli odnotujesz potrzebę specjalnego dostosowania strony do urządzeń mobilnych, zawsze możesz powierzyć to nam :)

Tagi:
brak komentarzy

blog intensys

Złe doświadczenia

W styczniu ubiegłego roku poruszaliśmy kwestię nieuczciwych praktyk niektórych firm tworzących strony internetowe....

czytaj

klienci

To, co robimy - robimy z pasją. Cenimy współpracę i dobre, partnerskie relacje. Umiemy słuchać i dzielić się naszą wiedzą. Dzięki temu zaufało nam już wielu. Zobacz, co o nas napisali.

referencje

newsletter

Zapisz się do naszego biuletynu, aby otrzymywać dwa razy w miesiącu przydatne informacje nt. skutecznej promocji Twojej firmy w Internecie.

Site map